وبلاگ رسمي دانشجويان كامپيوتر دانشگاه پيام نور سنندج


| نويسنده اين مطلب : مدیر وبلاگ : ارسلان ناصري | ايميل : Arsalan_Nasery@yahoo.com |

تاریخچه شهر سنندج

به استناد گفته مورخین، قلعه سنه دژ (سنندج ) را سلیمان خان اردلان والی كردستان در زمان شاه صفی ـ 1052 هـ .ق )‌آباد ساخت و كلمه غم ها را كه به حساب ابجد 1046 می شود ماده تاریخ آن قرار داد. هیچیك از جغرافی نویسان اسلامی این شهر را به این اسم در آثار خود ذكر نكرده اند در برخی از كتب می خوانیم سنه دژ در سالهای 488 قبل از میلاد مسیح موجودیت و رسمیت داشته است و در آن سالها آرتوباران پسر داریوش هخامنشی استاندار آذر بایجان، طغیان كرده و چون شكست خورد به سنه دژ در كردستان گریخت و در قلعه آن مكان رفته و تحصن كرد سین دژ در زبان پهلوی هخامنشی یكی از اسامی آفتاب بود آریان مورخ معروف راجع به سین دژ می گوید قلعه ای بود واقع در یك دشت محاط از كوه و ایرانیان عقیده داشتند كه آن قلعه را (دا-آه-وه) ساخته استدا آه وه كلمه ای است كه در زبان فارسی امروزی به دیو تبدیل شده است و این بدان معنی بود كه معتقد بودن دیواره های قلعه چنان محكمند كه انگار آنرا بشر نساخته است البته آریان به این روایت خرافی اعتقاد نداشته و اعلام كرده است كه سین دژ بدست ((اشتو ویگو)) پادشاه معروف قوم ماد ساخته شده است كه در ساخت آن از اسیران آشوری استفاده كرده است سینه دژ را سینه كوه و سانان دژ یعنی قله امیران و قلعه عقاب نیز معنی كرده اند بیشتر مورخان نام سنندج را سینه دژ می دانند كه نشان از حصاری محكم بر قلعه ایكه در محل سنه دارد همچنین احتمال دارد كه سنندج از تركیبسنان دچ بوجود آمده باشد كه به معنای دژ سخت چون سنان یا سندان آهنگری است و یا به تعبیر دیگر،سانا دژ یعنی دژ سلاطین دلایل تاریخی روشن می سازد كه هر زمان حكومت مركزی تضعیف شده است با شجاعت و دلاوری بیش از حدی به حفظ حدود و ثغور خود پرداخته و هیچگاه ننگ اسارت را نپذیرفته اند در گذشته بجای شهر فعلی شهری بنام ((سیر)) وجود داشت كه این كلمه در فارسی به معنای ((سی سر)) استمجاور سی سر،محلی بود به نام صد خانیه(صد خانه) كه احتمالاً به مرور زمان این نام به سنه تغییر یافته است سنندج مدت چهار قرن تحت حكومت موروثی خاندان اردلان بود كه نسبت خود را به ساسانیان می رساندند كریم خان زند در سال 1146هـ ق سنندج را ویران كرد و پس از یك دوره هرج و مرج،خسرو خان اردلان در سنندج مستقر شد آقا محمد خان نیز به پاس خدمات وی سنقر را نیز ضمیمه قلمرو او كرداز سال 1214تا 1240 هـ ق امان الله خان پسر خسرو خان در سنندج حكومت كرد كه در این مدت اصلاحات زیادی برای آبادانی و عمران شهر سنندج بعمل آمددر حكومت رضا قلی خان اردلان بین اعضای این خانواده اختلافاتی بوجود آمد و پس از یك سلسله كشمكشها،سرانجام امان الله خان برادر رضا قلی خان به حكومت رسید و در حقیقت این شخص آخرین والی موروثی سنندج بود كه از سال 1265 تا 1284 هـ ق حكومت كرد درسال 1284 هجری قمری دولت مركزی،حاج میرزا معتمد الدوله عموی ناصر الدین شاه را به حكومت كردستان منصوب كرد كه تا سال 1291 هـ ق در آنجا حكمرانی كرد در حال حاضر سنندج مركز استان است و یكی از شهرهای زیبای استان كردستان و غرب كشور محسوب می شود.

سنندج‌ مركز این‌ شهرستان‌ و استان‌ كردستان‌ است‌ كه‌ در فاصله‌ 520 كیلومتری‌ جنوبی‌ غربی‌ تهران‌ در مسیر آسفالته‌ میاندوآب‌ ـ كرمانشاه‌ و زنجان‌ ـ كرمانشاه‌ قرار دارد. به‌ دلیل‌ كوهستانی‌ بودن‌ منطقه‌ كردستان‌، شهر سنندج‌ كه‌ دارای‌ دشت‌، قشلاق‌ و رودخانه‌ است‌، همشه‌ عامل‌ جذب‌ عشایر كوچ‌روی‌ كرد بوده‌ است‌.

این‌ شهرستان‌ دارای‌ شهر دیگری‌ به‌ نام‌ «شویشه‌» است‌ و جمعیت‌ آن‌ طبق‌ برآورد سال‌ 1379، 388138 نفلر بوده‌ است‌.

وجه‌ تسمیه‌ شهر سنندج (سنه‌ یا سنه‌ دژ) كه‌ از شهرهای‌ كهن‌ و مقدس‌ است‌ به‌ آیین‌ مهر و زردشت‌ د این‌ بخش‌ ایران‌ باز می‌گردد. ارتباط‌ این‌ شهر و نواحی‌ مجاور آن‌ با اساطیر پهلوانی‌ آریایی‌ از اهمیت‌ و قدمت‌ این‌ شهر حكایت‌ می‌كند. این‌ شهر در قدیم‌ روی‌ تپه‌ بزرگی‌ در كنار رودخانه‌ قشلاق‌ به‌ نام‌ «پیالكه‌ توش‌ نوذر» قرار داشته‌. قلعه‌ حسن‌آباد كه‌ دژی‌ ساسانی‌ بود، نزدیك‌ این‌ شهر واقع‌ بود و هماره‌ به‌ عنوان‌ پادگانی‌ برای‌ حمایت‌ از این‌ شعر عمل‌ می‌كرد.

شهر كهن‌ «سنه‌دژ» احتمالاً در اثر زلزله‌ و هجوم‌ مغول‌ ویران‌ شد و تا زمان‌ صفوی‌ به‌ صورت‌ دهكده‌ای‌ به‌ حیات‌ خود ادامه‌ داد. مركز حكومتی‌ این‌ شهر پس‌ از ویرانی‌، به‌ قلعه‌ حسن‌آباد منتقل‌ شد. شهر جدید سنندج‌ در دوره‌ صفوی‌ و در روزگار شاه‌صفی‌ در سال‌ 1046 ه . ق‌ توسط‌ «سلیمان‌خان‌ اردلان‌» پایه‌ گذاری‌ شد.

سلیمان‌ خان‌ مركز حكومت‌ را از قلعه‌های‌ حسن‌ آباد و پلنگان‌ به‌ شهر سنه‌ منتقل‌ و اقدام‌ به‌ آباد ساختن‌ آن‌ نمود. وی‌ قلعه‌ حكومتی‌ را با استحكام‌ تمام‌ در بالای‌ تپه‌ای‌ بنا نهاد و عمارات‌، حمام‌، مسجد و بازار را در خارج‌ و اطراف‌ قلعه‌ ساخت‌. او با احداث‌ یك‌ رشته‌ قنات‌ در دشت‌ «سرنووی‌» در فاصله هزار قدیمی‌ شهر كه‌ در سال‌ 1309 ه . ق‌ در اثر توسعه‌ شهر داخل‌ محدوده‌ شهر شده‌ بود آب‌ را به‌ داخل‌ شهر و میان‌ قلعه‌ هدایت‌ كرد.

گسترش‌ شهر مربوط‌ به‌ زمان‌ «امان‌الله‌ خان‌ اردلان‌» است‌. او قلعه‌ حكومتی‌ را توسعه‌ دادو چندین‌ تالار و عمارت‌ در آنجا ساخ‌ و در فاصله‌ سال‌های‌ 30ـ1220 ه . ق‌ با احداث‌ عمارت‌های‌، بازار، كاروان‌سرا و مسجد از جمله‌ مسجد معروف‌ به‌ «دالاحسان‌» در میان‌ شهر به‌ توسعه‌ شهر پرداخت‌. همچنین‌ در سال‌ 1222 ه . ق‌ باغ‌ و عمارت‌ خسروآباد را توسعه‌ بخشید.

گفتنی‌ است‌ سنندج‌ به‌ لحاظ‌ موقعیت‌ جغرافییایی‌ و ف‌7عالیت‌های‌ شهرسازی‌ عصر صفوی‌ و قاجار، از بافت‌ شهری‌ سنتی‌ با ارزشی‌ برخوردار است‌ كه‌ بناهای‌ مسكونی‌ و عام‌المنفعه‌ متعددی‌ مانند حمام‌، مساجد، بازار و تكیه‌ در آن‌ باقی‌ مانده‌ است‌.

مراكز دیدنی‌

بافت‌ قدیمی‌ شهر سنندج‌، مسجد دارالاحسان‌، مسجد دارالامان‌ (مسجد والی‌)، بازار قدیمی‌ و بازار سرتپوله‌، مسجد رشید قلعه‌ بیگی‌، مسجد میرزا فرج‌الله‌، قرآن‌ نگل‌ در مسجد روستای‌ نگل‌، مسجد وزیر، مسجد خورشید لقاخانم‌، مسجد وكیل‌، مسجد و تكیه‌ عبدالله‌ بیگ‌، مسجد ملااحمد قیامتی‌، مسجد آویهنگ‌، كلیسای‌ سنندج‌، امامزاده‌ پیر عمر، امامزاده‌ هاجر خاتون‌ امامزاده‌ طاقه‌ گوره‌، مقبره‌ شرف‌الملك‌، بقعه‌ شیخ‌نجم‌الدین‌، پل‌ قشلاق‌، حمام‌ پاشاخان‌، حمام‌ خان‌، حمام‌ دوخزینه‌، حمام‌ شیشه‌، حمام‌ صلاحی‌، حمام‌ عبدالخالق‌، حمام‌ وكیل‌ الملك‌، عمارت‌ آصف‌ دیوان‌، عمارت‌ و باغ‌ آیت‌الله‌ مردوخ‌، عمارت‌ امجدالاشراف‌، عمارت‌ سرهنگ‌ آزموده‌ اردلان‌، مجموعه‌ عمارت‌ شیخ‌ محمدباقر غیاثی‌، خانه‌ گله‌داری‌، خانه‌ مجتهدی‌، عمارت‌ مشیر دیوان‌، خانه‌ معمارباشی‌، عمارت‌ ملالطف‌الله‌ شیخ‌الاسلام‌، عمارت‌ ملك‌التجار، عمارت‌ وكیل‌ الملك‌، عمارت‌ خسروآباد، ساختمان‌ شهرداری‌، باغ‌ امیریه‌، باغ‌ امانیه‌، آبیدر، موزه‌ سنندج‌ و موزه‌ تاریخ‌ طبیعی‌

مجموعه پارك تفریحی آبیدر

این مجموعه در غرب سنندج و در انتهای خیابان ابیدر بر دامنه كوه آبیدر قرار گرفته است . شهر سنندج از فراز این پارك چشم انداز بسیار زیبائی دارد . چندین باغ و چشمه طبیعی در این پارك وجود دارد . یكی از بزرگ ترین باغ های این مجموعه باغ امیریه می باشد كه بزرگ ترین سینمای رو باز (تابستانه) كشور در این باغ جای گرفته است . این مجموعه از قدیم الایام تفریحگاه مردم سنندج بوده و كوه آبیدر دارای محبوبیت خاصی میان مردم است .
دسته بندي : San City

لينک مطلب| نويسنده اين مطلب : مدیر وبلاگ : ارسلان ناصري | ايميل : Arsalan_Nasery@yahoo.com |

   sanandaj
دسته بندي : San City

لينک مطلب| نويسنده اين مطلب : مدیر وبلاگ : ارسلان ناصري | ايميل : Arsalan_Nasery@yahoo.com |

 

قدمت گورستان باستاني کشف شده در سنندج سه هزار ساله است

سنندج- رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان کردستان ضمن تاييد خبر کشف گورستان باستاني درشهر سنندج، قدمت آن را بيش از سه هزار سال عنوان کرد.

خبر مربوط به کشف اين گورستان تاريخي درچند روز اخير به صورت شايعه هاي ضد ونقيض بين مردم مطرح بود و گفته مي شد که دهها جسد موميايي دراين گورستان کشف شده است.
علي فعله گري روزدوشنبه درگفت و گو با خبرنگار ايرنا، موميايي بودن اجساد کشف شده تا اين مرحله را رد کرد و گفت: اين گورستان درجريان اجراي پروژه راهسازي درمحور سنندج به روستاي حسن آباد در دامنه کوه آبيدر مشرف به سنندج کشف شده است
.
وي افزود: دراين گورستان که متعلق به هزاره قبل ازميلاد است، شش گور با بقاياي شش جسد چمباتمه زده که متعلق به ساکنان بومي منطقه و مقداري مهره هاي تزييني و استوانه اي کشف شد
.
وي گفت: کشف اين گورستان ازنظر تاريخي بسيار با اهميت است و کارهاي رسمي حفاري و مطالعات آن آغاز شده است
.
به گزارش خبرنگار ايرنا، اشيايي مانند کوزه سفالي، کاسه مفرغي، نيزه فلزي، کمربند مفرغي همراه اجساد دفن شده اند
.
بنا به اين گزارش اهالي سنندج براي بازديد ازاين محل مراجعه فراواني به محل کشف دارند که مسوولان خواستار عدم مراجعه مردم به منظور اتمام سريع کار باستان شناسان شدند.
به گزارش خبرنگار ايرنا، علي فعله گري روز چهارشنبه در جمع اصحاب رسانه گفت: فيلم و بلوتوس ساختگي كه اين روزها بعد ازاعلام خبر كشف قبرستان باستاني در حسن آباد سنندج بين مردم منطقه و از رسانه‌هاي بيگانه پخش شده جعلي است و هيچ موميايي دراين قبرستان پيدا نشده است.
وي افزود: بنا به نظركارشناسان، موميايي كردن اجساد درايران مرسوم نبوده و رواج شايعات مبني بر يافتن جسد موميايي در منطقه تلاشي جاهلانه براي تشويش اذهان عمومي است.


وي اظهار داشت: ساختگي بودن اين فيلم براي افراد عادي و بدون تخصص هم قابل درك است و از نظر فني براي موميايي اجساد تمام اعضاي درون شكم و سر جسد براي ماندگاري آن تخليه مي‌شود كه جسد ساختگي موجود در فيلم توزيع شده هيچكدام ازمشخصات يك جسد موميايي را ندارد.
فعله گري گفت: اگر تهيه و تدوين اين فيلم ساختگي شيطنتي بچگانه نباشد، بدون شك تلاشي مذبوحانه براي انحراف اذهان ساده به منظور ايجاد بدبيني به دستگاهاي متولي حفظ و حراست ميراث فرهنگي است.


وي، شايعات مبني بريافتن مقدار زيادي فلزات قيمتي، جابجايي اقلام باستاني به خارج از استان و مسكوت گذاشتن كشفيات به منظور ناديده گرفتن ميراث فرهنگي منطقه را نوعي توهين به مردم به عنوان مخاطبين فهيم جامعه دانست و افزود: ميراث فرهنگي هرنقطه ازايران متعلق به همه ايرانيان است و اين امري بديهي است.
وي اظهار داشت: شايعات نادرست افكار عمومي مردم را ازاصل موضوع و قدمت سه هزارساله فرهنگ منطقه دوركرده است
.
به گفته وي، نقش قاچاقچيان سود جو  را نيز براي بهره بردن از اين فرصت و آب كردن اشيا ساختگي خود در ساخت اين شايعات نبايد بي‌تاثير دانست.


وي، دستورالعمل‌ها و آيين نامه‌هاي موجود درمورد اطلاع رساني مكشوفات را اساسي‌ترين عامل تاخير در اطلاع رساني به موقع اين موضوع و گسترش دامنه شايعات دراين زمينه اعلام كرد.
وي با اشاره به كشف اين قبرستان افزود: ماموران اداره راهداري استان درحين فعاليت در مسیر كناري جاده سنندج- حسن آباد بودند كه با مشاهده اشيا و پيدا كردن يك النگوي مفرغي موضوع را به ميراث فرهنگي اطلاع دادند و از روز ‪ ۲۲‬آبان تاكنون كارشناسان ميراث درحال كاوش اين قبرستان هستند
.
وي اظهارداشت: تاكنون هفت قبر در اين قبرستان مكشوفه پيدا شده كه اشيايي ازقبيل ظروف گلي، نوك پيكان تيروكمان، نيزه و دانه‌ها و موره‌هاي عقيق صدفي كه براي تزيين زنها به كارمي رفته درآنها كشف و ضبط شده است.


فعله گري اعلام كرد: بنا به گمانه زنيهاي انجام شده قدمت اين گورستان به بيش ازسه هزار سال پيش مي‌رسد كه اطلاعات جامع آن بعد از گمانه زنيهاي فني اعلام مي‌گردد.
وي گفت: تاكنون هيچگونه آثاري ازمحل سكونت افراد دراين منطقه شناسايي نشده است و تمام مكشوفات بيانگر وجود قبرستان است
.
فعله گري، وجود افراد غير بومي را در اين كاوش تكذيب كرد و افزود: برخلاف اخبار رسانه‌هاي بيگانه، تمام كارشناسان و ماموران مشغول به كاوش دراين منطقه ساكن و بومي سنندج و استان كردستان هستند
.
وي گفت: بنا به برنامه ريزي انجام شده و تصميم مسوولان اجساد و اشيا كشف شده دراين قبرستان به موزه سنندج انتقال داده مي‌شود.


وي، هجوم مردم بومي را براي ديدن اين قبرستان درحال كاوش مشكلي اساسي درانجام تحقيقات دانست و  از مردم خواست از مراجعه به آن مكان درحال حاضر خود داري كنند و درآينده  بازديد از اشيا و محل براي مردم امكانپذير خواهد شد.
به گفته وي، گرفتن مجوز گمانه زني تپه‌هاي موجود دراين منطقه اولويت برنامه‌هاي سازمان ميراث فرهنگي استفعله گري رئيس سازمان ميراث فرهنگي استان كردستان در نشستي تلويزيوني شهروندان كردستاني را از آثار مكشوفه ي قبرستان باستاني زاگرس سنندج آگاه نموده و كشف موميايي مورد نقل در استان را به شدت تكذيب نمود.
فعله گري در خصوص ايجاد شايعه ي مبني بر كشف جسد موميايي شده ي موسوم به يزدگرد سوم گفت: ميراث ايران زمين متعلق به ملت ايران و پرسنل ميراث فرهنگي پاسداران حافظ اين اسناد تاريخي در كشور هستند.


وي چنين حركاتي را نشات گرفته از حركات دشمنان ميراث اين سرزمين خواند و گفت:رجوع به كتب و منابع تاريخي اين سرزمين بهترين سند براي حقانيت گذشته ي اين سرزمين به گواه مشاهدات و اطلاعات به روز در هر مقطع زماني است.


وجود سارقان ميراث فرهنگي تحت عنوان زيرخاكي ياب ها و گنج ياب ها در مناطقي چون بزان-گلين-ليلاخ-ديواندره و اورامان در سال هاي اخير و ايجاد فرصت نشر شايعه و منحرف نمودن اذهان عموم در راستاي شكل گرفتن تشويش مهمترين اتفاق نامولودي است كه نقصان اطلاع رساني و ضعف پرورش خبرنگار متعهد در اين استان به دنبال آورده استکشف جسد مومیایی در قبرستان تاریخی سنندج شایعه است

سنندج - خبرگزاری مهر: در پی کشف گورستانی تاریخی در سنندج، عده ای افراد سودجو برای سوء استفاده از این موضوع به شایعاتی بی اساس دامن زده و با پخش بلوتوث جسد مومیایی باعث هجوم مردم به محل قبرستان مذکور شدند که این امر مشکلاتی برای مسئولان امر ایجاد کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر در سنندج، با توجه به کشف یک گورستان تاریخی با قدمت بیش از سه هزار سال در سنندج، عده ای افراد سودجو از این فرصت استفاده کرده و با پخش تصایری منتصب به یک مومیایی باعث بروز شاعیات مختلفی در سطح این شهرستان شده اند.

گورستان تاریخی شهرک زاگرس سنندج در تاریخ 22 آبان ماه و در پی عملیات راهسازی جاده روستای حسن آباد کشف و توسط سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی استان نسبت به کاووش این اثر تاریخی اقدام شد.

مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع دستی استان کردستان در این رابطه به خبرنگار مهر در سنندج گفت: بر اساس گمانه زنیهای اولیه قدمت قبرستان کشف شده به بیش از سه هزار سال قبل باز می گردد که محل استقرار اقوام بومی منطقه زاگرس بوده است.

علی فعله گری افزود: در بررسیهای اولیه علاوه بر کشف قبرها تاکنون اشیایی تاریخی از جمله آثار سفالینه های مختلف، یک عدد سرنیزه، نوک پیکان، چندین آج فیل و تعدادی مهره عقیق نیز به دست آمده است.

بلوتوث پخش شده جسد مومیایی تقلبی است

با این حال از روز دوشنبه با پخش یک بلوتوث تقلبی شایعه کشف جسد مومیایی کشف شده در گورستان تاریخی سنندج با سرعت هر چه تمامتر در داخل شهر پیچید و به وسیله تلفن های همراه در بین مردم رد و بدل شد و حتی شایعه فراتر از اینها رفته و عده ای بحث خارج کردن این جسد مومیایی شده از کشور را مطرح کردند.

همزمان با این مهم شبکه های کرد زبان خارج از کشور با پخش تصاویر این جسد مومیایی کشف شده به شایعات دامن زده و با همراهی هم نوعی عملیات روانی را در بین مردم استان کردستان و سایر مناطق کردنشین آغاز کردند.

 

این همزمانی تا حدی پیش رفت که در طول 24 ساعت گذشته شبکه های ماهواره ای علاوه بر پخش این خبر در بخش های مختلف خبری اقدام به پخش برنامه های مختلف زنده و گفتگوهای تلفنی با مردم محلی کردند.

در همین حین به دنبال این کارها روزانه بیش از سه هزار نفر از مردم شهر سنندج به محل گورستان کشف شده مراجعه می کنند به نحوی که  حتی فعالیت گروه های باستان شناسی در این محل را با مشکل مواجه کرده اند.

مومیایی کردن جسد در ایران سابقه نداشته است

به دنبال بروز این شایعات مدیر کل میراث فرهنگی استان کردستان به خبرنگار مهر گفت: اصلا بحث مومیایی کردن جسد در ایران سابقه نداشته و تا کنون حتی یک مورد نیز مشاهده نشده است.

علی فعله گری افزود: بروز این شایعه بی اساس است و عده ای فرصت طلب برای برهم زدن جو روانی جامعه این بلوتوث را در بین مردم منتشر کرده اند و سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی استان کردستان با شدت هر چه تمامتر با این موضوع برخورد خواهد کرد.

وی ادامه داد: عملیات کاووش در این منطقه همچنان ادامه دارد و گروه های باستان شناسی ما تا کنون توانسته اند هفت قبر تاریخی و مقداری اشیاء دیگر را کشف نمایند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان عنوان کرد: چند عدد سرنیزه مفرقی، النگوهای زنانه، ظروف سفالی، نوک پیکان تیر و کمان و مهره های عقیق از جمله دیگر اشیای کشف شده در این منطقه است که بعد از اتمام مطالعات باستان شناسی در موزه سنندج به نمایش در آیند.

فعله گری گفت: تلاش باستان شناسان ما بر این است که بتوانند یکی از این قبرها را به صورت کامل برش دهند تا در موزه سنندج به نمایش گذاشته شود که این کار مستلزم زمان و اعتبار خاصی است که خوشبختانه با توجه به رایزنیهای مختلف این شرایط فراهم شده است.

روزانه سه هزار نفر برای دیدن گورستان تازه کشف شده مراجعه می کنند

معاون سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی استان کردستان نیز در این رابطه به خبرنگار مهر در سنندج گفت: بحث مومیایی کردن جسد در ایران به هیچ وجه سابقه نداشته و و متاسفانه پخش این بلوتوث در جامعه و همچنین همراهی بعضی از رسانه های خارج از کشور باعث شده که کار باستان شناسی ما در محل این گورستان نیز با مشکل مواجه شود.

اقبال عزیزی افزود: روزانه بیش از سه هزار نفر از مردم به این محل هجوم آورده و درخواست بازدید از محل قبرستان را می کنند که این امر باعث از بین رفتن این اثر تاریخی خواهد شد.
دسته بندي : San City

لينک مطلب| نويسنده اين مطلب : مدیر وبلاگ : ارسلان ناصري | ايميل : Arsalan_Nasery@yahoo.com |
دسته بندي : San City

لينک مطلب| نويسنده اين مطلب : مدیر وبلاگ : ارسلان ناصري | ايميل : Arsalan_Nasery@yahoo.com |

 

پيشكه‌ش به شاره‌كه‌م سنه‌ي خوه‌شه‌ويس

 

سنه‌ شاره‌كــه‌م شـاری شيـــريـنـم

بيشكه‌ي له دايك بوون هه‌لـورك ژيـنم

سنه‌ي قـاره‌مان، سنه‌ي هـه‌لـوخان

سنه‌ي مه‌ستووره‌ي شـاعير كوردستان

جيگه‌ي په‌روه‌رش جوانگه‌ل ده‌ليـر

محكه‌م وه‌ك شاهو شوجاع وينه‌ي شير

ته‌كيه‌گاي گـه‌لـم، مه‌نزل ئه‌جدادم

ئـه‌ر تو ئــابــاد بـي مـنـيــچ دلـشـادم

خوه‌شـه‌ويـسـي تو، سنه‌ ئائـيـنم

من چـاوم بو چـه‌س تـوي پي نه‌ويـنم؟

 
دسته بندي : San City

لينک مطلب| نويسنده اين مطلب : مدیر وبلاگ : ارسلان ناصري | ايميل : Arsalan_Nasery@yahoo.com |
دسته بندي : San City

لينک مطلب| نويسنده اين مطلب : مدیر وبلاگ : ارسلان ناصري | ايميل : Arsalan_Nasery@yahoo.com |
دسته بندي : San City

لينک مطلب| نويسنده اين مطلب : مدیر وبلاگ : ارسلان ناصري | ايميل : Arsalan_Nasery@yahoo.com |
دسته بندي : San City

لينک مطلب| نويسنده اين مطلب : مدیر وبلاگ : ارسلان ناصري | ايميل : Arsalan_Nasery@yahoo.com |

 

عمارت خسرو اباد سنندج
دسته بندي : San City

لينک مطلب